Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Barcelona Blog 2024-06-19

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma i dijagnoze do savremenih metoda lečenja i preventivnih vakcina.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu zdravstvenu pojavu uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova polno prenosiva infekcija može izazvati značajan psihički i fizički diskomfor, a u retkim slučajevima može dovesti i do ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija.

Šta su kondilomi i kako nastaju?

Kondilomi su posledica infekcije HPV virusom koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu ili ređe na drugim delovima tela. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do kancera (posebno tipovi 16, 18, 31 i 45), dok drugi (kao što su tipovi 6 i 11) obično izazivaju samo genitalne bradavice bez rizika od malignih promena.

Klinička slika i simptomi

Kondilomi se manifestuju kao mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karakterističnom "karfiolastom" površinom. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu ili otvoru uretre. U početku su obično mali, ali mogu narasti i postati vrlo uočljivi.

Inkubacioni period (vreme od infekcije do pojave simptoma) može trajati od nekoliko nedelja do godinu dana, što otežava praćenje izvora infekcije.

Dijagnostika kondiloma

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a u nekim slučajevima su potrebna dodatna histološka, ultrastrukturna ili imunološka ispitivanja. Važno je napomenuti da se HPV virus ne može detektovati analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.

Česta je pojava da različiti stručnjaci daju različite dijagnoze - neki pacijenti su prijavili slučajeve gde je jedan lekar dijagnostikovao kondilome, dok su drugi isključili tu mogućnost. Zbog toga se preporučuje traženje drugog, pa čak i trećeg mišljenja pre početka bilo kakvog lečenja.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno, a metode se biraju individualno u zavisnosti od lokacije, veličine i broja lezija:

1. Krioterapija (tečni azot)

Spaljivanje kondiloma tečnim azotom je bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana do potpunog nestanka bradavica. Nekim pacijentima je dovoljno 2-3 tretmana, dok drugi mogu biti u terapiji i do godinu dana.

2. Lasersko lečenje

Laserska vaporizacija je posebno efikasna za unutrašnje kondilome u vagini ili rektumu. Ova metoda se često koristi i kod trudnica sa izraženim promenama.

3. Farmakološko lečenje

Postoje razni topikalni preparati kao što su podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluorouracil kreme. Međutim, efikasnost ovih preparata varira od slučaja do slučaja.

Prevencija i vakcinacija

U poslednje vreme sve veću pažnju privlače HPV vakcine koje sprečavaju infekciju karcenogenim tipovima virusa. Postoje dve glavne vakcine koje su dostupne i u našoj zemlji:

  • Cervarix - štiti protiv HPV tipova 16 i 18
  • Gardasil - četvorovalentna vakcina koja štiti od tipova 6, 11, 16 i 18

Vakcine se preporučuju devojkama i ženama od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze tokom šest meseci. Iako su vakcine efikasne, važno je naglasiti da ne leče već postojeću infekciju, već samo sprečavaju novu.

Zaključak

Kondilomi su neprijatno stanje koje može izazvati značajan psihički i fizički diskomfor. Ključni koraci u suočavanju sa ovim problemom su:

  • Traženje više stručnih mišljenja pre početka terapije
  • Striktno pridržavanje preporučenog tretmana
  • Prevencija kroz vakcinaciju (posebno za mlađe osobe)
  • Redovne ginekološke kontrole

Iako HPV infekcija može biti frustrirajuća zbog mogućnosti recidiva, uz pravilan pristup i savremene metode lečenja, većina pacijenata uspeva da kontroliše simptome i nastavi normalan život.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.